Hosking takes stage 1 of Tour of Qatar

Hoskings wins stage 1
Hoskings wins stage 1

Chloe Hosking won stage 1 of Ladies Tour of Qatar ahead of recently crowned Australian National Champion Gracie Elvin and Specialized Lululemon’s Lisa Brennauer in second and third, respectively. For the full race report click the button below.

Race Report

General Classification after Stage 1:

Position Rider Team Time Gaps
1 HOSKING Chloe HITEC PRODUCTS UCK 2h 23′ 39″
2 ELVIN Gracie ORICA – AIS 2h 23′ 45″ + 00′ 06″
3 BRENNAUER Lisa SPECIALIZED – LULULEMON 2h 23′ 47″ + 00′ 08″
4 DE VOCHT Liesbeth RABO WOMEN CYCLING TEAM 2h 23′ 51″ + 00′ 12″
5 WILD Kirsten TEAM ARGOS – SHIMANO 2h 23′ 58″ + 00′ 19″
6 JOHANSSON Emma ORICA – AIS 2h 23′ 58″ + 00′ 19″
7 GILMORE Rochelle WIGGLE HONDA 2h 23′ 59″ + 00′ 20″
8 TAGLIAFERRO Marta MCIPOLLINI GIORDANA 2h 24′ 00″ + 00′ 21″
9 CROMWELL Tiffany ORICA – AIS 2h 24′ 00″ + 00′ 21″
10 FRAPPORTI Simona BEPINK 2h 24′ 01″ + 00′ 22″
11 OLDS Shelley TEAM TIBCO-TO THE TOP 2h 24′ 01″ + 00′ 22″
12 VAN DIJK Elen SPECIALIZED – LULULEMON 2h 24′ 01″ + 00′ 22″
13 SCANDOLARA Valentina MCIPOLLINI GIORDANA 2h 24′ 01″ + 00′ 22″
14 WORRACK Trixi SPECIALIZED – LULULEMON 2h 24′ 01″ + 00′ 22″
15 KITCHEN Lauren WIGGLE HONDA 2h 24′ 01″ + 00′ 22″
16 LONGO BORGHINI Elisa HITEC PRODUCTS UCK 2h 24′ 01″ + 00′ 22″
17 POHL Stephanie GERMANY 2h 24′ 01″ + 00′ 22″
18 COLCLOUGH Katie SPECIALIZED – LULULEMON 2h 24′ 01″ + 00′ 22″
19 KIESANOWSKI Joanne TEAM TIBCO-TO THE TOP 2h 24′ 11″ + 00′ 32″
20 PIETERS Amy TEAM ARGOS – SHIMANO 2h 24′ 37″ + 00′ 58″
21 DE JONG Thalita RABO WOMEN CYCLING TEAM 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
22 SHI Li Na CHINA CHONGMING-GIANT PRO CYCLING 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
23 CECCHINI Elena ITALY 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
24 DONATO Giulia BEPINK 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
25 DRUYTS Jessie TOPSPORT VLAANDEREN-BIORACER 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
26 JEULAND Pascale FRANCE 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
27 GRIFI Sara MCIPOLLINI GIORDANA 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
28 JIANG Xiu Jie CHINA CHONGMING-GIANT PRO CYCLING 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
29 COLLINS Emily WIGGLE HONDA 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
30 DRUYTS Kelly TOPSPORT VLAANDEREN-BIORACER 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
31 GUARISCHI Barbara ITALY 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
32 HUANG Dongyan CHINA CHONGMING-GIANT PRO CYCLING 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
33 SHEN Fan Li CHINA CHONGMING-GIANT PRO CYCLING 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
34 SMALL Carmen SPECIALIZED – LULULEMON 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
35 CORDON Audrey FRANCE 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
36 WONG Wan Yiu Jamie CHINA CHONGMING-GIANT PRO CYCLING 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
37 AMIALIUSIK Alena BEPINK 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
38 ROUSSE Marion FRANCE 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
39 MENG Lang CHINA CHONGMING-GIANT PRO CYCLING 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
40 TALEN Rebecca RABO WOMEN CYCLING TEAM 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
41 BRAND Lucinda RABO WOMEN CYCLING TEAM 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
42 BARTELLONI Béatrice WIGGLE HONDA 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
43 JASINSKA Malgorzata MCIPOLLINI GIORDANA 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
44 SLAPPENDEL Iris RABO WOMEN CYCLING TEAM 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
45 VAN DER BREGGEN Anna NETHERLANDS 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
46 BRAS Martine NETHERLANDS 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
47 THORSEN Thea HITEC PRODUCTS UCK 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
48 HAUSLER Claudia TEAM TIBCO-TO THE TOP 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
49 BLAAK Chantal TEAM TIBCO-TO THE TOP 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
50 LENTING Charlotte NETHERLANDS 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
51 FAHLIN Emilia HITEC PRODUCTS UCK 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
52 ROWNEY Loren SPECIALIZED – LULULEMON 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
53 KANIS-BUSSER Janneke TEAM ARGOS – SHIMANO 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
54 GEBHARDT Elke TEAM ARGOS – SHIMANO 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
55 DE BAAT Kim NETHERLANDS 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
56 GLAESSER Jasmin TEAM TIBCO-TO THE TOP 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
57 CARRETTA Valentina MCIPOLLINI GIORDANA 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
58 ZORZI Susanna ITALY 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
59 CANTELE Noemi BEPINK 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
60 BECKER Charlotte TEAM ARGOS – SHIMANO 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
61 VALSECCHI Silvia BEPINK 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
62 MACLEAN Jessie ORICA – AIS 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
63 SPRATT Amanda ORICA – AIS 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
64 CONFALONIERI Maria Giulia ITALY 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
65 GUNNEWIJK Loes ORICA – AIS 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
66 KNETEMANN Roxanne RABO WOMEN CYCLING TEAM 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
67 BRONZINI Giorgia WIGGLE HONDA 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
68 GUDERZO Tatiana MCIPOLLINI GIORDANA 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
69 SCHNITZMEIER Anna Bianca WIGGLE HONDA 2h 25′ 46″ + 02′ 07″
70 DE CRITS Nel TOPSPORT VLAANDEREN-BIORACER 2h 33′ 08″ + 09′ 29″
71 BRAVARD Mélanie FRANCE 2h 33′ 08″ + 09′ 29″
72 LESUEUR Melodie FRANCE 2h 33′ 08″ + 09′ 29″
73 SCHWEIZER Doris BEPINK 2h 33′ 08″ + 09′ 29″
74 KÜLLMER Lisa GERMANY 2h 33′ 08″ + 09′ 29″
75 VISSER Annelies NETHERLANDS 2h 33′ 08″ + 09′ 29″
76 SCHARBACH Sarah GERMANY 2h 33′ 08″ + 09′ 29″
77 BARENSFELD Anna TEAM TIBCO-TO THE TOP 2h 33′ 08″ + 09′ 29″
78 FIDANZA Arianna ITALY 2h 33′ 08″ + 09′ 29″
79 VANNUCCI Chiara ITALY 2h 33′ 08″ + 09′ 29″
80 JOHREND Marlen TEAM ARGOS – SHIMANO 2h 33′ 08″ + 09′ 29″
81 KRÖGER Mieke GERMANY 2h 33′ 08″ + 09′ 29″
82 ORTMÜLLER Madeleine GERMANY 2h 33′ 08″ + 09′ 29″
83 ROOIJAKKERS Pauliena NETHERLANDS 2h 40′ 04″ + 16′ 25″
84 LIMA Tone Hatteland HITEC PRODUCTS UCK 2h 44′ 23″ + 20′ 44″
85 DE ROOVER Eline TOPSPORT VLAANDEREN-BIORACER 2h 44′ 23″ + 20′ 44″
86 FOURNIER Roxane FRANCE 2h 44′ 23″ + 20′ 44″
87 DE MOYER Tessa TOPSPORT VLAANDEREN-BIORACER 2h 44′ 23″ + 20′ 44″
88 VEKEMANS Anisha TOPSPORT VLAANDEREN-BIORACER 2h 44′ 23″ + 20′ 44″

 



There are no comments

Add yours

Join the conversation..